Nauka jazdy na nartach dla dzieci czyli od kiedy dziecko na nartach lub snowboardzie Reviewed by Momizat on . Każdy, kto uprawia sporty zimowe i ma dzieci na pewno zastanawiał się od kiedy dzieciaki powinny jeździć na nartach lub na snowboardzie? Opinie są różne. Szkółk Każdy, kto uprawia sporty zimowe i ma dzieci na pewno zastanawiał się od kiedy dzieciaki powinny jeździć na nartach lub na snowboardzie? Opinie są różne. Szkółk Rating: 0
You Are Here: Home » Tata Radzi » Nauka jazdy na nartach dla dzieci czyli od kiedy dziecko na nartach lub snowboardzie

Nauka jazdy na nartach dla dzieci czyli od kiedy dziecko na nartach lub snowboardzie

Nauka jazdy na nartach dla dzieci czyli od kiedy dziecko na nartach

Każdy, kto uprawia sporty zimowe i ma dzieci na pewno zastanawiał się od kiedy dzieciaki powinny jeździć na nartach lub na snowboardzie?

Opinie są różne. Szkółki narciarskie oczywiście chętnie przyjmą każde dziecko. Niestety, często jest tak, że nie jest to podyktowane samą nauką a raczej zarobkiem. Wypożyczalnie posiadają komplety narciarskie dla trzylatków, zatem współpraca wypożyczalni i szkółek umożliwia nam, rodzicom, przyjechać z trzylatkiem, wypożyczyć sprzęt i oddać malucha w „dobre ręce”.

Zdanie ortopedów jest trochę inne. Dzieci od piątego roku życia mają lepszą koordynację ruchów. Dopiero od tego wieku kości dzieciaków są mniej podatne na złamania niż trzylatków i czterolatków. Nauka jazdy na nartach czy snowboardzie, jest wskazana dla pięciolatków.

Wydaje mi się, że wszystko jednak zależy od rodziców, oraz również od samego dziecka. Dzieci na nartach od kiedy zacząć przygodę?Mój syn pierwszy raz wsiadł w narty mając pięć lat. Nie wyobrażam sobie wybrać się rok wcześniej. Nie byłoby to możliwe. Widziałem na stoku dzieciaki trzyletnie, doskonale bawiące się, jeżdżące na nartach czy uczące się. Owszem niektóre dzieci mają ten dar, który umożliwia im skupienie się na danym zadaniu, lub nieświadomie podejmują się wielu niebezpiecznych rzeczy. Niektóre jednak bardzo szybko się nudzą, zniechęcają lub widzą wiele przeszkód.

Pięciolatki posiadają już niezbędną wiedzę oraz umiejętności, które pomagają w nauce jazdy na nartach. Ich już mocno rozwinięta koordynacja ruchowa umożliwia szybką naukę jazdy na rowerze, rolkach, nartach, czy snowboardzie. Dlatego uważam, że jest to bardzo dobry czas na zimowe szaleństwa. Są w pełni samodzielne, potrafią się skupić na zadaniu, rozróżniają lewą i prawą stronę, górę i dół, co bardzo ważne jest na stoku. Dzieciaki słuchają ze zrozumieniem, oraz potrafią zadać pytanie, czy porozmawiać o czynnościach, których nie potrafią, lub które im przeszkadzają.

Podstawowe elementy do jazdy na nartach dla dzieciNależy pamiętać, że jazda na nartach to nie jest przyjście na stok, wypożyczenie nart i zjeżdżanie z górki. Dzieci muszą mieć na głowach kaski, ubierają się często w inne ciuchy niż zwykle. Muszą mieć na nogach buty, które są ciężkie i niewygodne w chodzeniu. Oczywiście można dzieciaka ubrać, wpiąć w narty i oddać do nauki, ale chyba nie o to chodzi?

Dobrze, by dzieciaki potrafiły założyć kask i zdjąć. Wiedziały do czego są gogle i jak je przechowywać. Umiały wpiąć się i wypiąć w narty czy deskę, mieć przy sobie ski-pass i używać go, wiedzieć co to jest stok, jak korzystać z orczyka, czyli wyciągu talerzykowego, jak przejść przez bramki i wskoczyć na taśmę, z której wskakuje się na wyciąg krzesełkowy. Do tego dochodzi sporo zasad, które są na stoku i które każde dziecko, czy dorosły, powinno jak najwcześniej poznać.

Sama jazda na nartach/desce nie jest trudna. Po trzech dniach nauki, większość osób, które nie miały styczności ze sportami zimowymi są w stanie poradzić sobie nawet na trudnym czerwonym stoku i czerpać z niego jak najwięcej przyjemności. Dotyczy to zarówno maluchów jak i dorosłych.

Wszystko jest w naszych rękach. Jeśli nie przeszkadza nam ubieranie dzieciaków, poprawianie, wmawianie by nie jadły śniegu, nie lizały poręczy, zrobiły siku w odpowiednim momencie. Jeśli uwielbiamy wyręczać maluchy przy wpinaniu nart, podnoszeniu ich przy upadkach, wielbimy poprawić google, kask, rękawiczki, podawać picie, kierować nimi na stoku by nie latały po całej szerokości to jak najbardziej nie ma znaczenia ile lat ma dziecko.

Ja cierpliwie poczekałem pięć lat i warto było.

Pięciolatek pierwszy raz na nartach

About The Author

Number of Entries : 43

Comments (2)

Leave a Comment

*

code

© 2013 Autor MojaLegia.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Scroll to top