Wszawica, wsza głowna, gnidy atakują w przedszkolach w 21 wieku! Reviewed by Momizat on . Nie spodziewałem się, że w XXI wieku, pełnym szalonego trybu życia, udogodnień i rozwoju cywilizacyjnego mogę na coś takiego trafić. Znałem to z książek, może i Nie spodziewałem się, że w XXI wieku, pełnym szalonego trybu życia, udogodnień i rozwoju cywilizacyjnego mogę na coś takiego trafić. Znałem to z książek, może i Rating: 0
You Are Here: Home » CHOROBY » Wszawica, wsza głowna, gnidy atakują w przedszkolach w 21 wieku!

Wszawica, wsza głowna, gnidy atakują w przedszkolach w 21 wieku!

Wesz głowna - Pediculus humanus

Nie spodziewałem się, że w XXI wieku, pełnym szalonego trybu życia, udogodnień i rozwoju cywilizacyjnego mogę na coś takiego Wszawica w przedszkolu informacja na tablicytrafić. Znałem to z książek, może i czasem z filmów, nawet nie z opowiadań!

Pewnego dnia odstawiając dziecko do przedszkola przeszedłem koło tablicy informacyjnej i zauważyłem kartkę na której widniał napis o Wszawicy. Niemożliwe, jak to? Przecież kąpiemy się codziennie, a dzieci w przedszkolu chyba też się myją? Nie widziałem przecież dzieci, które wymagałyby specjalnej pielęgnacji. Raczej wszystkie są zadbane. O co chodzi? To jakiś żart? Wiele myśli w danej chwili się pojawiło i na pewno nie spodziewałbym się, że spotkam się z chorobą, którą uważałem za wymarłą.

Jeśli już, to kojarzyłbym ją z bezdomnymi, lub ludźmi biednych, żyjących w sporych skupiskach. Czyli brudem i brakiem higieny. Niestety okazuje się, że Wszy to zmora przedszkoli i pojawiają się one bardzo często. Jest to na pewno wstydliwa choroba, bo kto by chciał iść do lekarza z dzieckiem posiadającym Wszy? Prócz tego powoduje choroby zakaźne, zatem jest to raczej duży problem nie tylko dla chorego, ale i całego otoczenia. W tym przypadku przedszkola. Dzieje się to niestety również w polskich szkołach czy na koloniach, letnich obozach czy feriach.

Co to takiego ta Wesz? Wesz Ludzka Pediculus humanus to mały pasożyt 0,3 do 6 mm należący do owadów bezskrzydłowych. Wszy głowne dorosłe osobnikiPasożytujący na człowieku, żywiący się krwią i powodujący wszwawicę. Dorosła wesz może każdego dnia złożyć 5 do 10 jaj tzw. gnid, które są białe i mają wielkość główki od szpilki. Larwy wykluwają się od 5-14 dni. Zatem dzieje się to wszystko bardzo szybko. Prócz tego wszy mogą przenosić wiele chorób zakaźnych np: dur powrotny, tyfus, dżuma czy gorączka okopowa. Czym jest Wszawica? To choroba pasożytnicza spowodowana zarażeniem się wszą ludzką, w okresie której występuje silny świąd skóry owłosionej części głowy.

Jak można się zarazić? Wszy nie skaczą! Przenoszą się przez ubrania np. bluzy z kapturami, czapki, używanie szczotek i grzebieni do włosów, jak również podczas leżakowania w przedszkolach czy pod namiotami. Używanie tych samych ręczników, szalików czy ponoć nawet przytulanie może wpłynąć na zarażenie.

Jak rozpoznać, że dziecko ma Wszy? Po prostu drapie się, to normalny odruch. Wszy gryzą, powodują obrzęk i to swędzi. Trzeba zareagować, sprawdzić za uszami, na karku i oczywiście całą głowę. Dorosłe osobniki są widoczne gołym okiem, niektórzy uważają, że wyglądają jak ziarnka sezamu. Gnidy składane są u nasady włosów. Trzeba pamiętać by sprawdzić dokładnie również swoją głowę.

Jak się leczyć? Najlepiej ściśle trzymać się zaleceń lekarza, ale można spróbować samemu się bronić. Sporo jest preparatów w aptekach bez recepty. Zalecane jest stosowanie ich nie tylko u dziecka ale i całej rodziny. Są bardzo skuteczne zarówno na wszy jak i gnidy. Ważne jest również by prócz kuracji preparatem odświeżyć mieszkanie, dom, przedmioty. Nie obejdzie się również bez porządnego prania. Profilaktyka obowiązkowo! Sprawdzanie głowy jeszcze po dwóch tygodniach jest bardzo dobrym, zalecanych odruchem.

Niezależnie czy mamy długie czy krótkie włosy. Dzieci mogą przynieść wszy z różnych wyjazdów. Oczywiście nikt nie będzie przez całe życie sprawdzał raz na dwa tygodnie czy coś się nie dzieje. Oczywiście jak wrócimy z lasu to dobrze jest sprawdzić czy nie ma się kleszcza. Jeśli dziecko wróci z kolonii to można mu przejrzeć głowę również pod kątem Wszawicy. Jeśli znajdziemy kartkę w przedszkolu czy szkole o wszawicy nie ma się co załamywać. Każdego może to spotkać. Z dzieckiem trzeba rozmawiać, wyjaśniać i przygotowywać do wszelakich chorób. Można opowiedzieć o chorobie i poprowadzić rozmowę tak, by samo powiedziało, kto się drapie po głowie, czy nie ma go od jakiegoś czasu w placówce.

Jeśli komuś mało to pod tym likniem >> Wszystko o wszach, wszawicy, wszawicy głowowej << umieściłem bardzo fajną prezentację, która wyjaśni wszelkie wątpliwości

Wszawica w przedszkolu

About The Author

Number of Entries : 43

Leave a Comment

*

code

© 2013 Autor MojaLegia.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Scroll to top